Ocet jabłkowy, czyli odmiana octu, która wyrabiana jest na bazie jabłek, to produkt doskonale znany już od starożytności. Mało kto o tym wie, ale oprócz walorów smakowych, posiada ona także szereg właściwości prozdrowotnych dla naszego organizmu, jak również korzystnie wpływa na naszą urodę i wspomaga odchudzanie. Co warto wiedzieć o occie jabłkowym? Jak go zrobić?
- Właściwości octu jabłkowego
- Zastosowanie octu jabłkowego
- Jak powstaje ocet jabłkowy?
- Jak zrobić ocet jabłkowy?
Właściwości octu jabłkowego
Niewątpliwie ocet jabłkowy jest produktem, który bogaty jest w witaminy i minerały, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto tutaj wymienić choćby zawartość w witaminy A, C, E i tych z grupy B, a także beta-karoten, kwas foliowy oraz takie minerały jak fosfor, sód, żelazo, potas, wapń i magnes. To także źródło enzymów, aminokwasów, pektyn oraz związków polifenolowych.
Dzięki takiej zawartości składników odżywczych ocet jabłkowy jest świetnym dodatkiem do codziennej diety. Działa on oczyszczająco na organizm, pomaga w usuwaniu niestrawionych resztek pokarmu, reguluje procesy trawienne i zmniejsza wchłanianie tłuszczy. To rzecz jasna sprawia, że świetnie sprawdza się przy odchudzaniu. Dodatek w postaci octu jabłkowego pozwala też na obniżenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi, przez co polecany jest diabetykom. Ma też działania odkażające i antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Zastosowanie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy stosuje się przede wszystkim w kuchni. Jest on popularnym dodatkiem do dań, dzięki czemu wzmacnia ich smak. Często wykorzystywany jest także jako naturalny konserwant w marynatach.
Oprócz kuchni ocet wykorzystywany jest także w medycynie. Wspomaga leczenie przeziębienia i buduje odporność, może być stosowany jako probiotyk. Pomaga także przy cukrzycy i przy problemach z żołądkiem i przełykiem. Dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, stosowany jest przy grzybicy paznokci, walce z wszami i przy infekcjach uszu. Dzięki temu, że spożywanie octu jabłkowego przyspiesza trawienie oraz hamuje apetyt, jego picie wspomaga odchudzanie.
Zastosowanie octu jabłkowego sięga dalej, bowiem można go użyć przy pielęgnacji urody. Dzięki temu wykorzystując go w postaci płukanki lub wcierki przy pielęgnacji włosów, ma on też właściwości przeciwłupieżowe i wspomaga wzrost włosów. Mając problemy skórne, na przykład trądzik, także warto sięgnąć po ten produkt.
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje na bazie fermentacji jabłek w połączeniu z drożdżami, które przekształcają cukier w alkohol. Jest to stosunkowo proste, choć też i czasochłonne, a samych przepisów na jego stworzenie jest wiele. Wyróżnia się on jednak mętnym żółtym czy też bursztynowym kolorem i posiada całkiem przyjemny zapach jabłek.
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Choć na sklepowych półkach octu jabłkowego nie brakuje, najzdrowszym rozwiązaniem będzie samodzielne jego wykonanie. Nie jest to wcale trudne i tak naprawdę potrzebujemy trzech rzeczy: jabłek, wody oraz cukru.
Jabłka (dowolny typ) dokładnie myjemy i kroimy, pozbywając się gniazd nasiennych (skórkę zostawiamy), a następnie zalewamy litrem wody w dużym słoju. Najlepiej jeżeli będzie to ciepła (ale nie gorąca) przegotowana woda, z dodatkiem kilku łyżeczek cukru (4 – 5). Kolejnym krokiem będzie przykrycie słoika gazą lub bawełnianą szmatką i obwiązujemy ją.
Tak przygotowany słój zostawiamy na ok. 3 – 4 tygodnie w ciepłym miejscu i po tym czasie przelewamy płyn, najlepiej przecedzając przez sitko. Płyn, najlepiej w butelce także przykrytej szmatką, odstawiamy tym razem w chłodne miejsce na kolejne 3 tygodnie. Gdy zacznie on pachnieć octem, oznaczać to będzie, że fermentacja się zakończyła.