Niezależnie od profilu działalności każdy lokal gastronomiczny musi dbać o czystość, jakość produktów i potraw, jakie serwuje. To wymaga odpowiedniego przygotowania kuchni. Wśród elementów wyposażenia, które warto przejrzeć pod kątem wyposażenia lokalu gastronomicznego, są stoły chłodnicze. Co będzie istotne podczas zakupu tego typu urządzeń?
Po co stoły chłodnicze?
Jak sama nazwa wskazuje, stoły chłodnicze mają za zadanie utrzymać niską temperaturę żywności, przez co na dłużej zachowuje swoją świeżość. Zaprojektowano je z myślą o zastosowaniu w różnych obiektach gastronomicznych. Ich obecność przekłada się na wydajną i szybką pracę, bo poza tym, że pomagają utrzymać dłużej schłodzoną żywność lub naczynia, zapewniają przestrzeń roboczą to pracy. Niektóre są uzupełnione również o inne urządzenia jak gofrownica. Ponieważ stoły chłodnicze zaliczają się do podstawowych mebli gastronomicznych, często znajdują się w ofertach producentów wyposażenia dla gastronomii. Jednak przed wyborem konkretnego modelu, trzeba dobrze przeanalizować parametry i indywidualne potrzeby. Co jest ważne?
Wielkość stołu chłodniczego
Wielkość stołu jest w każdym lokalu kwestią indywidualną. Kierować należy się przede wszystkim ilością miejsca, jakie jest w kuchni. Nie bez znaczenia jest też ergonomia pracy, a więc musi być przestrzeń na poruszanie się po kuchni, a jednocześnie mają być wygodne warunki do przygotowywania jedzenia. Na tym etapie od razu najlepiej określić, czy będą nas interesować modele wyposażone w chłodzenie statyczne, czy dynamiczne. Pierwsze pozwalają na przechowywanie produktów niewymagających dodatkowego obiegu powietrza. Analogicznie w drugim jest wymuszony wentylatorem intensywny obieg powietrza.
Funkcje dodatkowe
Wspomnieliśmy o tym, że niektóre stoły gastronomiczne mogą posiadać dodatkowe urządzenia jak sprzęt do naleśników lub gofrów. Na tym nie koniec, bo może być też szereg funkcji dodatkowych. Na liście tych, na których obecność powinniśmy zwrócić uwagę, wymienić można wbudowany zegar, funkcję rozmrażania, regulację temperatury.
Łatwe czyszczenie
Kolejną kwestią jest czyszczenie. W gastronomii higiena i czystość są priorytetem. Stąd należy koncentrować się na modelach stołów niemających zbyt wielu zakamarków, w których mógłby osadzać się brud. Tak samo dobrze sprawdzają się urządzenia ze zdejmowanymi elementami. Skoro jesteśmy przy czyszczeniu, powinniśmy wspomnieć o materiale wykonania. Nie bez powodu w renomowanych restauracjach meble kuchenne są ze stali nierdzewnej. Jest to materiał wyjątkowo wytrzymały i trwały. Jednak w przypadku branży gastronomicznej istotne, że jest również odporny na pojawienie się korozji.
Wydajny i energooszczędny
W gastronomii bardzo ważna jest wydajność, a to oznacza wyższą moc urządzeń, co nie zawsze idzie w parze z oszczędnościami. Każdemu kucharzowi zależy, by produkty miały temperaturę zapewniającą pełnię smaku. Jednocześnie każdy restaurator chciałby zmniejszyć koszty. Kompromisem w tej sytuacji jest inwestycja w stoły chłodnicze mające większą moc, ale będące przy tym energooszczędne.