Jak robić zdjęcia jedzenia? Porady dla właścicieli restauracji

Chcesz zachęcić klientów do wizyty w Twojej restauracji? Najprościej jest to zrobić przedstawiając im ofertę… wizualnie, czyli przy pomocy zdjęć. Lecz to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego mamy kilka porad dla właścicieli restauracji, jak robić zdjęcia jedzenia.

Fotograf kulinarny – kiedy potrzebny?

Zanim przejdziemy do naszych wskazówek, chcielibyśmy zastanowić się, kiedy warto zatrudnić fotografa kulinarnego, czyli osobę, która specjalizuje się w zdjęciach jedzenia. Naszym zdaniem jest to dobry pomysł wtedy, gdy restauracja posiada stronę internetową i chce uatrakcyjnić menu lub umieścić galerię.

Wtedy, nawet z naszymi wskazówkami, zdjęcia jedzenia wykonane przez amatorów to będzie za mało – zwłaszcza jeśli wykonywane są telefonem. I choć zatrudnienie fotografa kulinarnego wiąże się z dodatkowym wydatkiem, jest to inwestycja, którą warto uwzględnić w swoim planie marketingowym.

Natomiast gdy zdjęcia mają być publikowane tylko w mediach społecznościowych lub menu restauracji zmienia się codziennie/co tydzień, warto samemu zdobyć te umiejętności.

Telefon czy lustrzanka? Czym robić zdjęcia w restauracji?

Wielu profesjonalnych fotografów zgodnie twierdzi, że najlepszy aparat to ten, który jest pod ręką. Dlatego nie będziemy zachęcać Cię do zakupu lustrzanki, szczególnie że może okazać się, że… i tak nie będziesz potrafił wykorzystać jej możliwości.

Gdy zdjęcia robione są z myślą o publikacji na Facebooku czy Instagramie, często wystarczy telefon, szczególnie ten nowszej generacji. Ma on jednak swoje ograniczenie – gdy robisz zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach, wieczorem lub gdy chciałbyś uzyskać efektowne rozmycie. Gdy uznasz, że telefon to dla Ciebie za mało, wybierz aparat kompaktowy lub bezlusterkowca.

No dobrze, a teraz przejdziemy do kilka wskazówek dotyczących stylizacji i fotografii jedzenia.

Stylizacja jedzenia

Zanim wcielisz się w rolę fotografa, musisz spełnić swoje zadanie jako stylista potraw. Czyli tak właściwie kto? Osoba, która zadba o to, aby ułożenie potrawy na talerzu było odpowiednie. W końcu całość musi wyglądać apetycznie.

Na początku zadbaj o odpowiednią zastawę. Tutaj nasza rada brzmi: mniej, znaczy więcej. Zrezygnuj z talerzy o fantazyjnych kształtach i kolorach, ponieważ takie są bardzo trudne w fotografowaniu. Najlepsze będzie biała, prosta zastawa, bez zbędnych dodatków. Najlepiej, aby była matowa, gdyż w przypadku połyskliwej trudno będzie uniknąć odblasków.

I choć wiemy, że ekskluzywnie wygląda niewielka porcja potrawy na ogromnym talerzu czy w misce, to w tym wypadku im mniejsze naczynie, tym łatwiej będzie zaaranżować całą scenę.

Podsumowując: do zdjęć wybieraj niedużą, białą i matową zastawę. Często bardzo dobrze w tym celu sprawdza się ręcznie robiona ceramika, która przy okazji wygląda efektownie.

A jak powinno się ułożyć całą potrawę? Tu już wszystko zależy od jej typu, a to temat na inny (znacznie obszerniejszy) artykuł. Na razie w intuicyjny sposób zadbaj o estetykę i czystość na talerzu, czyli usuń wszystkie zbędne elementy, a także wytrzyj sos, który skapnął nie tym, gdzie trzeba.

Zdjęcia jedzenia

Stylizacja gotowa, czas wziąć się za fotografię! Jeśli zdjęcie robisz telefonem, to… zacznij od przetarcia obiektywu. Uwierz nam, czasami ten jeden prosty ruch sprawia, że efekt od razu jest bardziej „pro”. A tak już poważnie – obiektyw w smartfonach szybko ulega zabrudzeniu, dlatego zawsze należy go wcześniej przetrzeć.

Zdjęcia rób w świetle naturalnym, wtedy będą wyglądać najkorzystniej, a Ty nie będziesz musiał inwestować w profesjonalne lampy. Gdy fotografujesz za dnia, wyłącz wszystkie lampy, ponieważ światło żarówki sprawi, że obraz wyjdzie zbyt żółty. Staraj się podejść jak najbliżej okna, by uzyskać jak najwięcej naturalnego światła.

Uważaj też na to, aby robiąc zdjęcia, nieważne czy od boku, czy z góry, potrawa (i Ty), znajdowała się bokiem do okna (źródła światła). Dlaczego? Potrawę oświetloną od tyłu trudno jest sfotografować, natomiast, gdy źródło światła znajdzie się z przodu, to całość będzie wyglądać „płasko”.

I nasza ostatnia wskazówka – zawsze obrabiaj zdjęcia. Często wystarczy poprawienie balansu bieli, rozjaśnienie w jednym miejscu i przyciemnienie w drugim, aby zdjęcie wyglądało o wiele lepiej. Możesz to zrobić na telefonie, przy pomocy aplikacji Snapseed lub Lightroom Mobile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *