Odpowiednie podłoże do uprawy pieczarek – co trzeba wiedzieć?

W uprawie roślin bardzo ważne jest odpowiednie podłoże oraz nawożenie. Niezwykle kłopotliwe w hodowli mogą być grzyby, ponieważ potrzebują określonych warunków, by móc prawidłowo wzrastać. Z tego powodu dużą popularnością, zarówno wśród profesjonalnych pieczarkarzy, jak i amatorów, cieszy się podłoże do uprawy pieczarek. Nasz artykuł na temat odpowiedniego produktu tego typu powstał na podstawie oferty jednego z liderów w tej branży — firmy  Karol Kania i Synowie.

Rodzaje podłoża do pieczarek

Podłoże do uprawy pieczarek występuje w kilku wersjach. Oferta firmy Karol Kania i Synowie zawiera podłoże pieczarki białej, jak i brązowej. Zależy ono od rodzaju wsianej w nie plechy. Od lat niezwykle popularną odmianą jest pieczarka biała, jednak ostatnio zauważamy rosnące zainteresowanie także podłożem pieczarki brązowej. Oferta obejmuje sprzedaż podłoży w dwóch fazach – II i III. Podłoże fazy II w firmie Karol Kania i Synowie sprzedawane jest po 2-3 tygodniach fermentacji. Jest to produkt ze świeżo zaszczepioną grzybnią. Należy odczekać około 2 tygodnie do jej przerośnięcia, by móc okryć podłoże torfem. Podłoże fazy III jest bazą z dojrzałymi pieczarkami. Proces jego produkcji trwa około 6 tygodni. Na życzenie klienta możliwe jest wzbogacenie podłoża do uprawy pieczarek dodatkami wpływającymi pozytywnie na ilość i jakość zbiorów.

Cena podłoża do pieczarek

Cena podłoża do pieczarek może być zróżnicowana w zależności od jego typu. Producent podłoża do uprawy pieczarek, jakim jest Karol Kania i Synowie umożliwia skorzystanie z bardzo intuicyjnego kalkulatora kosztów wybranego podłoża do hodowli pieczarek online. Pierwszym etapem jest wybór oddziału firmy, która zajmie się realizacją zamówienia, a następnie typu podłoża (faza 2 lub 3), formy sprzedaży (podłoże do pieczarki luzem lub w kostce), odmiana pieczarki, która będzie hodowana, rodzaj grzybni, która zostanie wsiana w podłoże (polska, zagraniczna). Ponadto istnieje opcja wzmocnienie podłoża o dodatek białkowy lub kukurydzę. Na podstawie tych danych producent podłoża do uprawy pieczarek może wycenić indywidualnie składane zamówienie.

Jak sprzedawane jest podłoże do pieczarek?

Producent podłoża do uprawy pieczarek Karol Kania i Synowie umożliwia kupno podłoża w dwóch formach. Pierwszą z nich jest podłoże luzem sprzedawane na tony. Kolejną opcją jest podłoże do pieczarek w kostce na sztuki.

Podłoże do pieczarek – skład; jak zrobić?

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, o tak jak zrobić podłoże do pieczarek. To złożony proces, którego etapy muszą przebiegać w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Podkład do uprawy pieczarek składa się ze słomy, pomiotu kurzego oraz gipsu. Mieszanka ta poddawana jest fermentacji. Po zakończeniu tego etapu podłoże podlega kilkutygodniowej pasteryzacji. Dzięki temu jest ono pozbawione chorób oraz pozostałych, niechcianych form grzybów. Następnie wsiewane są w nie plechy pieczarek. Po ich inkubacji podłoże pokrywane jest torfem. W takich warunkach grzybnia dojrzewa przez około 2 tygodnie. Warto wiedzieć, że podłoże do pieczarek jest żywym organizmem, dlatego jego produkcja nie może być znormalizowana. Wykorzystuje się do tego różnorodne procedury, których celem jest uzyskanie jak najbardziej wartościowego podłoża oraz owocnych zbiorów.

One thought on “Odpowiednie podłoże do uprawy pieczarek – co trzeba wiedzieć?

  1. Ciekaw jestem, ile trwa owocowanie takich pieczarek? Czy mogą wydać owoce więcej niż raz? Sam się zastanawiam nad własną hodowlą, oczywiście na skalę domową. Zobaczymy, jak się rozwinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *