Marzenie o prowadzaniu własnej restauracji u wielu restauratorów pojawiło się już we wczesnym dzieciństwie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tak proste jak może się wydawać. Wymaga ogromnego wkładu pracy oraz pieniędzy, ponieważ specjaliści szacują, że otworzenie działalności w tej branży kosztować może od 300.000 zł do 500.000 zł.
- Jakie są formalności związane z otworzeniem własnej restauracji?
- Inne wymagania stawiane przed restauratorami
- Jakie są pozostałe ważne kwestie związane z otworzeniem lokalu?
Jakie są formalności związane z otworzeniem własnej restauracji?
Bardzo ważnym etapem podczas zakładania własnej działalności w branży gastronomicznej jest dopełnienie wszelkich formalności urzędowych. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie wartościowego biznesplanu. Warto wiedzieć, że na jego podstawie początkujący restauratorzy mogą otrzymać dofinansowania – dotację z UE, dotację z Urzędu Pracy, a także kredyt na otwarcie firmy. Konieczne jest także zarejestrowanie firmy w: CEIDG lub KRS wraz z wybraniem kodów PKD, Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS. Restauracja prowadzona może być jako: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna oraz spółka handlowa osobowa lub kapitałowa. Konieczne są także: wybranie formy opodatkowania, metody prowadzenia księgowości – samodzielnie lub przy pomocy fachowca, złożenie firmowego konta bankowego i wprowadzenie kasy fiskalnej.
Inne wymagania stawiane przed restauratorami
Prowadzenie restauracji to żmudny i trudny biznes. Przed rozpoczęciem własnej dzielności, warto zdobyć wiedzę niezbędną dla restauratorów związaną nie tylko z prowadzeniem biznesu, ale i przygotowywaniem dań, standardami obsługi klienta, zarządzaniem zespołem etc. Konieczne jest także uzyskanie zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na prowadzenie lokalu w danym miejscu; na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy restauracji konieczny jest „odbiór” przez sanepid. Każdy restaurator, który chce serwować alkohol, musi zdobyć koncesję, a gdy ma w planach odtwarzać muzykę – uzyskać licencję ZAiKS. Choć może wydać się zaskakujące, przed właścicielami restauracji stawiane są wyganiania związane z RODO. Kolejnym z obowiązkowych punktów na liście „to do” przed otworzeniem restauracji powinno ubezpieczenie lokalu.
Jakie są pozostałe ważne kwestie związane z otworzeniem lokalu?
Podczas wybierania miejsca na prowadzenie własnej działalności oraz remontowania go konieczne jest zadbanie, a by spełniało warunki sanitarne, BHP, przeciwpożarowe oraz prawa budowlanego. Wymagane są m.in.:
- odpowiednia klimatyzacja i kanalizacja,
- WC,
- wysokość minimum 3 metry,
- zaplecze ze zlewozmywakiem,
- miejsce do przechowywania okryć wierzchnich gości.
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej w danym miejscu wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu, akcesoriów oraz mebli. Konieczne jest także zadbanie o odpowiedni wystrój – powinien być spójny i dopasowany do profilu restauracji. Pomocne w prowadzeniu biznesu mogą być wszelkiego rodzaju programy komputerowe dla gastronomii, warto zapoznać się z ich ofertą. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest zatrudnienie personelu – kucharzy oraz kelnerów, a także nawiązanie kontaktów z dostawcami żywności. Ponadto warto pamiętać o promowaniu nowo otwartej restauracji. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się własna strona internetowa, korzystanie z narzędzi udostępnianych przez Google oraz prowadzenie mediów społecznościowych – Facebooka oraz Instagrama. Niezwykle przydatne może być dodanie lokalu do TripAdvisor.
Kurczę, wiedziałam, że to duże koszty i dużo załatwiania, ale nie wiedziałam, że aż tak… chyba jednak mój własny lokal musi pozostać tylko w strefie marzeń…
Trzeba rzeczywiście posiadać dużo pieniędzy, aby móc otworzyć swoją restaurację. Dodatkowo przemyśleć, jaki asortyment zakupić, osoby odpowiedzialne za różne czynności itp. Bycie właścicielem musi być uciążliwe. No chyba, że zna się na rzeczy 🙂