Uwielbiane są nie tylko przez dzieci. W samym jedzeniu słodyczy nie ma niczego złego, jeśli zna się umiar. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma to, po jakie słodycze nie powinniśmy sięgać. Co prawda wszystkie zawierają szkodliwy cukier, jednak w niektórych zawarte jest coś jeszcze gorszego. Jakich słodyczy unikać i dlaczego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Cukierki
Od nadmiaru zawartego w nich cukru aż głowa może rozboleć. Zbyt duża jego ilość w organizmie, może powodować występowanie wielu chorób i dolegliwości od otyłości, przez cukrzycę, choroby układu krążenia, problemy z sercem, a nawet na nowotworach kończąc. O ile z nadwagą czy próchnicą można sobie jakoś poradzić, tak z pozostałymi chorobami już nie będzie tak łatwo. Dlatego lepiej unikać cukierków i zadbać nie tylko figurę, ale przede wszystkim o zdrowie.
Toffi i batoniki
Wszelkiego rodzaju ciągnące się cukierki karmelowe i batoniki są szczególnie niebezpieczne. Zawierają bardzo dużo cukru oraz innych, szkodliwych dodatków. Oprócz tego, że powodują wzrost wagi, to jeszcze są odpowiedzialne za tworzenie się idealnych warunków do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Wszelkiego rodzaju krówki, cukierki z nadzieniem toffi inne ciągutki oklejają zęby i ku naszej nieświadomości, długo na nich pozostają. To stwarza im możliwość do tego, by przerabiać cukier na kwas, który z kolei powoduję próchnicę. Zatem, jeśli ulegliśmy pokusie i zjedliśmy tego typu cukierki, umyjmy od razu zęby.
Wafelki
Choć mogłoby się wydawać, że zwykłe wafelki będące często jedynie dekoracją do deserów lodowych to niewinne i mało szkodliwe słodkości, to rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Drobinki wafelków z łatwością przedostają się do przestrzeni międzyzębowych, zalepiając tym samym bruzdy. Poza tym bardzo wolno się rozpuszczają i długo zalegają w szczelinach. Mogą tam „siedzieć” nawet przez kilka godzin. To daje bakteriom sporo czasu, na rozwiniecie się i spowodowanie próchnicy.
Lizaki i landrynki
Mają w sobie mnóstwo cukru oraz sztucznych barwników. Jednak w tym przypadku większą szkodliwość powoduje ich twardość. Nie dość, że wolno się rozpuszczają, dając tym samym bakteriom czas na przetworzenie cukru w szkodliwe dla zębów kwasy, to na dodatek, tak twarde cukierki zwiększają ryzyko mechanicznego uszkodzenia zębów albo dziąseł. Zdarza się, że podczas gryzienia dochodzi do złamania zęba.
Żelki
Uwielbiane przez większość ludzi żelki, nie powinny zbyt często lądować w naszych ustach. Zarówno kwaśne, jak i tradycyjne żelki, mają w swoim składzie bardzo dużo cukru. Oprócz tego dodawane są do nich składniki aromatyczne, co raczej nie może mieć pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Kwasy, a zwłaszcza cytrynowy, rozpuszczają szkliwo, osłabiając tym samym zęby i narażając je na wystąpienie próchnicy. One również lubią przyklejać się do zębów, czego konsekwencje, opisano powyżej.
To nie słodycze są szkodliwe, tylko cukier… Przy czym trzeba pamiętać, że to nie sam cukier jest szkodliwy, a jego ilość, my ludzie mamy problemy, żeby jeść mało niezdorwych rzeczy i mamy tendencję do przejadania :/